Jak samemu nawozić ogródek? nawożenie ogrodu uprawa owoców i warzyw

Wielu ludzi przyzwyczaiło się do tego, że można iść do sklepu, kupić nawóz dedykowany konkretnej grupie roślin, zaaplikować go zgodnie z instrukcją i później już tylko czekać, aż rośliny zaczną rosnąć szybko i bujnie. Prawda jednak jest taka, że możemy sami zadbać o odpowiedni nawóz do naszego ogrodu. Z takiej decyzji będą tylko same korzyści. Nawóz będzie posiadał wszystko co niezbędne, my będziemy wyrzucać mniej rzeczy, gleba będzie posiadała odpowiednią ilość makro – i mikroelementów, a do tego wszystkiego zaoszczędzimy i nie korzystamy z żadnej chemii. Jak w takim razie powinniśmy nawozić nasz ogródek bez kupowania odpowiednich preparatów, proponowanych w sklepie?

Naturalne składniki

Przede wszystkim warto wiedzieć, że do nawożenia ogrodu możemy korzystać z odpadków, które mamy w domu. Nie każdy zdaje sobie sprawę choćby z tego, że w skorupkach jaj jest bardzo dużo wapnia i innych minerałów, które dobrze będą działały na wzrost naszych roślin.

Uprawa owoców i warzyw będzie łatwiejsza, jeśli weźmiemy takie skorupki jaj, zetrzemy je na proszek i zalejemy wodą. Po kilku dniach, będziemy mogli taką mieszanką podlać nasze rośliny, albo wymieszać ją z ziemią i posypać pod kwiatami, dzięki czemu jej działanie będzie jeszcze dłuższe. Jak widać, można wykorzystać to, co się ma w domu, aby mieć pewność, że nawożenie ogrodu będzie wykonane w odpowiedni sposób i, co więcej, że przyniesie oczekiwane rezultaty. Innym sposobem na dostarczenie do uprawy owoców i warzyw wapnia, jest skorzystanie z mleka. Wystarczy, że opakowanie po nim przepłuczemy ciepłą wodą i podlejemy nią nasze rośliny. Jeśli takie działanie będzie powtarzane przez dłuższy czas, to zauważymy jego niesamowite efekty.

Jakie jeszcze sposoby?

Wielu ludzi słyszało z pewnością o tym, że nawożenie ogrodu może się odbywać przy wykorzystaniu kawy i herbaty. Przecież pijemy je codziennie, więc nie ma powodu, abyśmy nie mieli skorzystać z tego naturalnego sposobu, który ma wesprzeć naszą uprawę owoców i warzyw. Dzieje się tak dlatego, że fusy rozkładają się stopniowo w ziemi, dzięki czemu jest ona odpowiednio wzmacniana i co więcej zatrzymuje też wodę. Takim nawozem możemy podsypać nasze rośliny, a wymieszane z ziemią fusy nie będą widoczne dla postronnych osób. Warto pamiętać, że nawożenie owoców i warzyw nie będzie kosztowne, jeśli tylko sięgniemy po naturalne środki. Takie, które były znane od lat, które są tanie i całkowicie bezpieczne, a przy tym jednocześnie naprawdę bardzo skuteczne.