Mączniak prawdziwy – czym jest? mączniak prawdziwy choroby roślin

https://www.ziemovit.pl/produkty#ps-nawozy-krystaliczne

Jeżeli mamy rośliny, to chcemy, aby prezentowały się one jak najlepiej, a dodatkowo przy warzywach, chcemy mieć pewność, że będziemy z nich mogli korzystać i je jeść. Niestety, trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że mogą być one narażone na różne choroby roślin, a jeśli nie rozpoznamy ich na czas i nie zastosujemy odpowiedniego rozwiązania, to szybko może się okazać, że nasze rośliny nie będą się już do niczego nadawały. Dlatego też, warto wiedzieć, co może zaatakować nasz ogródek i jak się przed tym bronić, zwłaszcza że w wielu przypadkach, nie jesteśmy tak całkowicie bezbronni.

Czy słyszeliśmy o mączniaku prawdziwym?

Bardzo możliwe jest, że już kiedyś mieliśmy do czynienia z problemami, jakie może wywołać mączniak prawdziwy. Należy on do rodzaju grzybów, które atakują rośliny. Tworzy się wówczas biały nalot na ich zewnętrznej powierzchni, a za pomocą specjalnych przyssawek, z takiej rośliny, która jest żywicielem, wydobywane są wszystkie składniki odżywcze i witaminy.

Co ważne to fakt, że taki mączniak prawdziwy rozwija się, tak jak inne grzyby, dzięki wilgoci. Niestety, jemu do wzrostu wystarczy poranna rosa i mgła, wcale ta wilgoć nie musi być duża, ani nie musi się utrzymywać przez długi czas. Co więcej, świetnie rozwija się podczas suchej i słonecznej pogody, a to sprawia, że na naszych roślinach może się pojawić dosłownie w każdej chwili.

Takie choroby roślin nie są z pewnością przyjemne, zwłaszcza że niszczą efekty naszej pracy, jednak warto się nie poddawać i próbować z nimi walczyć.

Działajmy jak najszybciej

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że mączniak prawdziwy jest bardzo trudny do usunięcia, jeśli już się rozprzestrzeni. Wówczas jedynym rozwiązaniem może się okazać usuwanie zainfekowanych części rośliny i palenie ich.

Jednak jeśli dopiero co, zauważyliśmy pierwsze objawy choroby roślin, to warto je spryskać specjalnie przygotowanymi środkami, zawierającymi między innymi siarkę. Dodatkowo w kolejnym sezonie należy je spryskać profilaktycznie w okresie wegetacyjnym, nawet jeśli nie widać żadnych objawów choroby roślin. Wówczas będziemy mieli największą szansę na to, że uchronimy swoje rośliny przed pojawieniem się mączniaka prawdziwego.

Warto wiedzieć, jak się chronić przed chorobami roślin, tak abyśmy mieli pewność, że efekty naszej pracy nie pójdą na marne i nie zostaną zniszczone przez mączniaka prawdziwego. Pamiętajmy, że choć to grzyb, to jednak nie potrzebuje wiele wilgoci, aby móc się pojawić, jak również później nie będzie mu przeszkadzało suche powietrze, do dalszego rozwoju. Dlatego warto wiedzieć, jak się przed nim chronić.