Ślimaki, a kapusta – jak ratować ogródek? ślimaki w kapuście pasożyty w ogrodzie

Kto ma ogródek, ten z pewnością zdaje sobie sprawę, że zagrożeniem dla jego roślin są nie tylko różnego rodzaju owady, ale także ślimaki. I chociaż są potrzebne w ekosystemie, to jednak ich zmasowany atak może poczynić ogromne szkody w ogródku. Zwłaszcza, że żywią się roślinami, przegryzając ich liście, a także drążąc w nich tunele. Dlatego też warto reagować jak najszybciej, jednocześnie nie sięgając od razu po najmocniejsze środki.

Na początek warto wypróbować naturalne metody działania, aby ślimaki w kapuście już się u nas nie pojawiły.

Odpowiednie rośliny

Warto wiedzieć, że ślimaki uwielbiają sałatę, a także korzenie marchwi czy buraków ćwikłowych. Powinniśmy więc zadbać o to, aby nie było zbyt dużego nagromadzenia tych warzyw w jednym miejscu. Dodatkowo jeśli chcemy odstraszyć pasożyty w ogrodzie, to warto w nim posadzić majeranek lub macierzankę, które odstraszają ślimaki, a to sprawi, że znacznie będziemy mogli ograniczyć ich szkodliwe działanie.

Możemy się również pokusić o posadzenie w naszym ogrodzie cebuli czy szałwii, to także powinno sprawić, że ślimaki w kapuście przestaną być naszym problemem, a my będziemy mogli się swobodnie rozkoszować warzywami, które udało nam się wyhodować.

Zadbajmy o porządek

Musimy pamiętać, że ślimaki uwielbiają zacienione i wilgotne miejsca. Dlatego chcąc mieć pewność, że pasożyty w ogrodzie nie znajdą dla siebie miejsca, powinniśmy zadbać o porządek w nim. Warto usuwać chwasty rosnące pomiędzy roślinami, jak również regularnie kosić trawnik.

Dodatkowo warto pamiętać o tym, aby często grabić glebę. Dzięki temu na powierzchnię będziemy wydobywać ich jaja, a te pod wpływem słońca będą usychać, co nie dopuści do powiększenia się ich populacji. Jeśli mamy jakieś pojedyncze rośliny, to warto je obsypać na przykład torfem, wówczas ślimaki nie będą się mogły przez niego przedostać. To oznacza, że pasożyty w ogrodzie staną się dla nas tylko niemiłym wspomnieniem i już naprawdę nie będziemy musieli się nimi martwić.

Oczywiście jeśli te metody okażą się niewystarczające, to możemy zaopatrzyć się w sklepie w specjalne pułapki, które pomogą nam wyłapywać te szkodniki i pozbywać się ich. Tak samo, jak możemy kupić specjalne preparaty, którymi będziemy mogli spryskać nasze warzywa, a które sprawią, że ślimak w kapuście już się u nas nie pojawi. Na szczęście tych środków do wyboru jest wiele, a to oznacza, że z łatwością powinniśmy znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, co sprawi, że naprawdę szybko i skutecznie będziemy mogli się pozbyć tych pasożytów w ogrodzie. Im szybciej podejmiemy odpowiednie działania, tym będzie lepiej i tym szybciej zauważymy oczekiwane rezultaty.